Patronat TP : Sztuka o górnośląskiej tożsamości

0

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku zaprasza na spektakl pt. „Mianujom mie Hanka”, w reżyserii Mirosława Neinerta.

Sztuka powstała na podstawie tekstu Alojzego Lyski pt. „Opowieść górnośląska” i dotyczy tematyki śląskiej tożsamości. Spektakl jest też w całości w gwarze śląskiej.

– „Opowieść górnośląska” to pisane po śląsku wspomnienie życia Hanki, pochodzącej spod Pszczyny Ślązaczki, która straciła pierwszego męża w pierwszej wojnie światowej – piszą na portalu Silesion.pl Sabina Borszcz i Karol Gruszka. – Hanka opowiada m.in. o doświadczeniach plebiscytu i powstań śląskich, jako czasu, który podzielił mieszkańców Śląska i o późniejszym życiu już po polskiej stronie, z drugim mężem – polskim patriotą. Napływający osadnicy swoim zachowaniem i wrogością wobec Ślązaków zrazili do siebie wielu mieszkańców regionu.

Na scenie zobaczymy między innymi Grażynę Bułkę (patrz: film), którą najczęściej oglądać można na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. Współpracuje również z Teatrem Kortez. W 2017 roku otrzymała „Złotą Maskę” za rolę w sztuce „Mianujom mie Hanka”, którą obejrzymy właśnie w Głogówku.

24 maja 2018 r. godz. 18.30, sala widowiskowa MGOK w Głogówku.

Bilety, w cenie 35 zł/osoba, można nabyć w sekretariacie Domu Kultury (I piętro) bądź pod numerem telefonu: 77 40 69 140 oraz na www.kupbilecik.pl

Zapraszamy!!!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here