Lankauf na zakończenie

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Ostatnie trzy spektakle Teatralnego Tygodnia w reżyserii znanego, nie tylko na ziemi prudnickiej reżysera Waldemara Lankaufa, to nie tylko zakończenie przeglądu, ale prawdziwy deser (jak ktoś uznaje tę część posiłku za najważniejszą).

(fot. Grzegorz Weigt)

Pierwsze przedstawienie miało miejsce wieczorem w czwartek 12 kwietnia w sali reprezentacyjnej Pałacu Fränkla w Prudniku. Tu nastąpiła w ostatniej chwili, ze względu na stan zdrowia głównego aktora, pewna zmiana. Zamiast spektaklu „Kubuś, czyli uległość w świecie kobiet” wg Eugene Ionesco było przedstawienie „Bolero” wg Grzegorza Reszki. Zaprezentowała się grupa teatralna „W kratkę” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku. Przed publicznością wystąpiła inna grupa aktorska, ale ten sam reżyser – Waldemar Lanukauf. Jeśli ktoś chciał posłuchać, jak brzmi orkiestra bez instrumentów (a jednak), to była niepowtarzalna okazja.

(fot. Grzegorz Weigt)

Z kolei w piątek 13 kwietnia – ostatni dzień Teatralnego Tygodnia – były dwa spektakle. Na początek „Piraci” wg Elżbiety Gorzkiej-Kmieć. Wystąpiła dziecięca grupa teatralna „W Kratkę” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku. Była to nie tylko zabawa, ale i pouczająca opowieść o tym, co robić, gdy znane na podwórku zabawy stają się nudne. Na szczęście dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Przykład tego pokazuje przedstawienie „Piraci”, które przenosi grupę przyjaciół w świat piratów i kanibali. Wspólne przeżycia są tym, co tą przyjaźń tak naprawdę kształtuje.

(fot. Grzegorz Weigt)

Drugie przedstawienie to bardzo przewrotna sztuka w stylu „Shreka” (elementy znanej baśni wywrócone do góry nogami) pt. „Królewna Śnieżka i (prawie) pięciu krasnoludków” wg Elżbiety Gorzkiej-Kmieć. Tu w równie znakomitym stylu, jak ta nieco wcześniej, pokazała się dziecięca grupa teatralna „Korczaki” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głubczycach. Królewna Śnieżka nie była zbyt urodziwa, ale za to leniwa. Krasnoludków było nie siedmiu, ale czterech. Czarownica nie budziła strachu u Śnieżki, a książę nie był zainteresowany żeniaczką. Co wtedy pozostaje? Udać się po odpowiedź do teatru. Tego dnia z zaproszenia skorzystały dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Prudniku i bawiły się znakomicie.

(fot. Grzegorz Weigt)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here