PGNiG dołoży się do wymiany pieca na gazowy

0
(fot. mckinseyenergyinsights.com)

Nie tylko samorządy, ale i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza dofinansować wymianę tradycyjnych pieców na bardziej ekologiczne. Chodzi o poprawę fatalnej jakości powietrza nad polskimi miejscowościami.

O ile nie ma obostrzeń związanych z łączeniem dopłat, to osobę chcącą wymienić piec czeka podwójne wsparcie. Samorządy wymianę pieców współfinansują w wysokości z reguły do 2 tysięcy złotych (np. w Prudniku), rzadziej 1 tysiąca (Głogówek). Z kolei państwowa spółka PGNiG deklaruje dofinansowanie rzędu do 1 tysiąca złotych (lub do 3 tys. dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny), z zastrzeżeniem, że nowy piec będzie gazowy.

Na razie program PGNiG ma charakter pilotażowy i obejmie 11 tys. gospodarstw domowych. Jak wyglądają koszty eksploatacji pieca gazowego? Według resortu energii koszy gazu dla gospodarstw domowych od 2015 roku spadły o 11 proc. Minister energii Krzysztof Tchórzewski deklaruje, że w kolejnych latach dostępność gazu w Polsce ma ulec zwiększeniu, a co za tym idzie, może spaść cena rynkowa tego surowca.

PGNiG zakłada, że jeśli program pilotażowy będzie się dobrze rozwijał, to należy się spodziewać jego kontynuacji. Wysokość dotacji ma być powiązana z Kartą Dużej Rodziny i jej posiadacz będą mieli prawo do wyższego dofinansowania (do 3 tys. zł).

Jak starać się o środki? Należy od 2 maja złożyć wniosek w jednym z biur Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny. Dla mieszkańców pow. prudnickiego to niedogodność, ponieważ spółka nie posiada swojego biura na miejscu, choć ma się to zmienić być może jeszcze w tym roku (w Prudniku). Na razie biur PGNiG należy szukać u sąsiadów – w Nysie (ul. Towarowa 5), Krapkowicach (ul. Limanowskiego 19) i Kędzierzynie-Koźlu (ul. Grunwaldzka 69).
– Według szacunków ekspertów, w Polsce nadal w około 3 milionach domów jednorodzinnych do ogrzewania wykorzystuje się niskiej jakości paliwa stałe i śmieci – informuje PGNiG. Program spółki ma zmniejszyć ten udział.


Artykuł ukazał się w „Tygodniku Prudnickim”, nr 16 (11.04.2018). Gazeta dostępna jest również w formie e-wydania.

>>KUP E-TYGODNIK I CZYTAJ PEŁNE WYDANIE GAZETY<<

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here