Szaro, lecz kolorowo

2
(fot. Grzegorz Weigt)

Dzisiaj (czwartek 12 kwietnia) się działo! Podczas Teatralnego Tygodnia w Prudniku wystąpił „Teatr na Krawędzi” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 z Kędzierzyna-Koźla, który przedstawił spektakl „Historie z szarego” w reżyserii Kingi Dębskiej i Julii Wróbel (mama i idąca w jej ślady, grająca w grupie córka). Przedstawienie zbudowane z trzech niezwykłych historii (czy tak naprawdę niezwykłych?) jak puzzle wrzuconych do jednego pudełka (bloku mieszkalnego). To spektakl z gatunku absurdu o tym, że nawet w szarym życiu można odnaleźć kolorowe historie. Trzeba tylko uważnie patrzeć.

(fot. Grzegorz Weigt)

Kolejny spektakl – również w reżyserii Kingi Dębskiej i Julii Wróbel – zaprezentowany został tego dnia dwa razy. Sztuka „Imponderabilia” w wykonaniu grupy „Teatr 534” działającej przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Kulturalnych „Pasja” w Kędzierzynie-Koźlu podobnie jak i pierwszy skierowany był do młodych odbiorców. Wystąpiła młodzież przed swoimi rówieśnikami, wypowiadając się na tematy swojego wieku, pokolenia. Nawiązujące do anatomii efektowne stroje (dzieło członków grupy) zapowiadały głębokie, czasem bolesne spojrzenie na rzeczywistość. Początkowo humorystyczny opis anatomii ciała ustąpił z czasem miejsca dramatycznemu opisowi anatomii ducha, psychiki. Tu już żartów nie było. Teatr wykorzystuje wszystkie elementy: tekst, głos, ciało, muzykę w jednakowym stopniu, zadając pytanie: Czy warto być sobą? Imponderabilia, rzeczy nieuchwytne, trudne do nazwania, ale mające wpływ na nasze życie.

(fot. Grzegorz Weigt)

Dzisiaj jeszcze, po tym trudnym młodzieżowym spojrzeniu na realia życia społecznego, cokolwiek rozrywki w wykonaniu grupy teatralnej „W kratkę” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku. Będzie to spektakl „Bolero” wg Grzegorza Reszki w reżyserii Waldemara Lankaufa. Prezentacja na scenie sali reprezentacyjnej Pałacu Fränkla w Prudniku o godz. 18.00. Jutro już dwa ostatnie spektakle o godz. 10.00 i 10.45 w sali widowiskowej kina „Diana”.

2 KOMENTARZE

  1. Wcześniejszy komentarz krytyczny pod adresem wystawionej sztuki podpisany przez MP jest pod postem „Kazuo się żeni”. Nikt tu niczego nie usuwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here