Marszałkowski Budżet Obywatelski: Biała i Prudnik łączą siły!

0

Inicjatorzy dwóch zadań zgłoszonych w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego łączą siły i zbierają głosy.

Forma głosowania umożliwia oddanie głosów na dwa zadania, jedno w kategorii powiatowej i drugie subregionalne. Dzięki temu subregionalny projekt z Białej mogą poprzeć prudniczanie, natomiast na zadanie z gminy Prudnik mogą głosować mieszkańcy gminy Biała.

W środę 11 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Prudniku odbyło się spotkanie z udziałem autorów projektów z Białej i Prudnika oraz przedstawicieli instytucji i podmiotów, które pomogą w zbieraniu głosów: sołtysów gminy Prudnik, Agencji Promocji i Rozwoju Gminy, magistratu, Prudnickiej Rady Seniorów oraz Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, pokazała że czekanie aż wyborcy sami przyjdą do urn lub zagłosują przez Internet to mało i trzeba samemu się o te głosy postarać.

Z inicjatywą połączenia sił Białej i Prudnika wyszli przedstawiciele tej pierwszej – prezes stowarzyszenia Bialskiej Orkiestry Dętej Mirosław Lasar i dyrektor Gminnego Centrum Kultury Rafał Magosz.

– Jest nam bardzo miło i jesteśmy zaskoczeni taką propozycją współpracy – mówi sołtys Szybowic, radny powiatowy i lider prudnickiego projektu Damian Szepelawy. – Deklarujemy dać o wiele więcej, niż w ubiegłym roku.

– Nie konkurujemy ze sobą, jeden głos można oddać na zadanie powiatowe, a drugi na subregionalne. Naszym celem jest zdobycie co najmniej 8 tysięcy głosów – dodaje Rafał Magosz.

Liczba ta wynika z ubiegłorocznej edycji „budżetu” i dotyczy zadań subregionalnych. W przypadku projektów o zasięgu powiatowym tych głosów powinno być minimum około 6-7 tysięcy.

Liderzy bialskiego zadania już przystąpili do działania. Wyznaczonych zostało około 40. wolontariuszy, którzy w konkretnych miejscowościach zbierają głosy. Część proboszczów poparło akcję. 15 i 22 kwietnia planowana jest zbiórka podpisów przy kościołach. Bialscy wolontariusze namawiają też partnerów z sąsiednich gmin i pozostałych powiatów marszałkowskiego subregionu (głubczycki, krapkowicki i prudnicki).

Organizatorzy akcji zwracają uwagę na problemy, które pojawiają się w trakcie zbierania głosów. Aby karta do głosowania była ważna, należy podać takie dane jak imię i nazwisko, numer PESEL i adres zamieszkania. Dane te służą wyłącznie do weryfikacji głosującego, ale i tak z tego powodu część osób odmawia wypełnienia karty.

Można zagłosować tylko raz. To bardzo ważne, ponieważ jeśli oddamy dwie karty do głosowania lub zagłosujemy dwa razy przez Internet lub po jednym razie w obu opcjach, to wówczas oba głosy będą nieważne.

Głosować mogą wszystkie osoby zameldowane w województwie opolskim bez względu na wiek. W przypadku osób do 16 lat, kartę podpisuje rodzic lub opiekun (dodatkowo podaje swoje dane). Można więc zagłosować na przykład w imieniu rocznego dziecka.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Te projekty warto poprzeć!

Przypomnijmy, Bialska Orkiestra Dęta w ramach swojego projektu „Duży koncert w małych gminach” zamierza zakupić sprzęt muzyczny, który będzie służył młodym osobom, chcącym uczyć się gry na instrumentach. Dodatkowo BOD chce zorganizować koncerty noworoczne w tych gminach, które wesprą Białą w głosowaniu.

Z kolei zadanie gminy Prudnik dotyczy organizacji imprez w dziewięciu miejscowościach wiejskich. Wydarzenia będą miał charakter od rodzinnych imprez, przez rozgrywki sportowe, do akcji letniej dla dzieci i młodzieży. Nazwa zadania: „Organizacja cyklu dziewięciu imprez integracyjnych na terenach wiejskich gminy Prudnik”.

Głosowanie potrwa do 29 kwietnia.

STRONA GŁOSOWANIA PRZEZ INTERNET

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here