Marszałkowski Budżet Obywatelski: Te projekty warto poprzeć!

0

W poniedziałek rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone w 2. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zapowiada się walka o każdy głos. Wolontariusze Bialskiej Orkiestry Dętej zamierzają odwiedzać domy mieszkańców, namawiając do głosowania.
Marszałkowski Budżet Obywatelski to wydzielona ze środków samorządu województwa opolskiego pula pieniędzy (w tym roku 3 mln zł) przeznaczona na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Alby je zdobyć należy przygotować projekt, zebrać podpisy z poparciem (50 lub 100), a cel musi być zbieżny z zadaniami realizowanymi przez samorząd na szczeblu wojewódzkim.

W lutym w każdym z powiatów (również w Prudniku), odbywały się spotkania informacyjne na temat MBO. Do 3 marca można było zgłaszać propozycje. Potem urzędnicy sprawdzali ich poprawność. W końcu pod koniec ubiegłego tygodnia na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego opublikowano listę zadań dopuszczonych do głosowania. Z powiatu prudnickiego są to następujące projekty:

  • „Akcja dla płuc – miasta grają w zielone” (wartość zadania:100.000 zł),
  • „Wspierajmy się razem!!!” Rehabilitacja dla seniorów, integracja sensoryczna dla dzieci oraz wspomaganie rozwoju niepełnosprawnych (wartość: 96.896 zł),
  • Organizacja cyklu dziewięciu imprez integracyjnych na terenach wiejskich gminy Prudnik (wartość: 84.050 zł).

To niewiele, zważywszy na to, że z innych powiatów subregionu, w którym jest powiat prudnickim, złożono aż 8 (krapkowicki) i 6 (głubczycki) projektów. Bynajmniej nie należy sugerować się tym, że mniejsza liczba projektów gwarantuje większą kumulację głosów na „swoje” projekty. Poprzednie edycje MBO pokazały, że niewielka liczba projektów z określonego powiatu przekłada się później na niskie zainteresowanie głosowaniem wśród lokalnej społeczności. Tak było w przypadku powiatu prudnickiego.

Projekt „Akcja dla płuc – miasta grają w zielone” nie jest ściśle prudnicką inicjatywą. Patronuje jej Zarządu Okręgowy Polskiego Związku Działkowców w Opolu, który namówił lokalne struktury w poszczególnych powiatach do przygotowania własnych wniosków według zaproponowanego wzoru. Zadanie będzie polegało na organizacji konkursów, w których nagrodami będą spalinowe rozdrabniacze do gałęzi. Uzupełnieniem konkursu będą działania edukacyjne skierowane do najmłodszych, a popularyzujące problemy ekologii i ogrodnictwa działkowego.
Projekt dotyczący organizacji wiejskich imprez w gminie Prudnik jest zbieżny z zadaniem, które proponowane było w ubiegłym roku w ramach MBO. Czy tym razem głosowanie będzie efektywniejsze? Doświadczenie z ubiegłorocznym budżetem pokazało, że samo czekanie na głosy nie wystarczy i trzeba ruszyć „w teren”, by je zdobyć (o tym jeszcze za chwilę).
Obok projektów powiatowych będzie można również zagłosować na zadania subregionalne, a tych w rejonie prudnicko-głubczycko-krapkowickim jest 9. Jeden z nich, na niego warto zwrócić szczególną uwagę, pod nazwą „Duży koncert w małych gminach”, zgłosiła doskonale znana Bialska Orkiestra Dęta. Liderzy orkiestry już działają, upowszechniając plakaty i banery zachęcające do głosowania. Propozycję można będzie wesprzeć odwiedzając Gminne Centrum Kultury lub w terenie korzystając z pomocy wolontariuszy Bialskiej Orkiestry Dętej (mogą odwiedzać domy mieszkańców). 15 i 22 kwietnia można się ich spodziewać przy kościołach w gminie Biała, gdzie będą zachęcali do głosowania. Widać więc, że bialscy muzycy bardzo poważnie podchodzą do głosowania.
Głosować można również za pośrednictwem strony budzet.opolskie.pl. W tym roku zniesiono ograniczenie wiekowe dla głosujących. Głosowanie potrwa do 29 kwietnia, a do 30 maja ogłoszone zostaną wyniki.

Uwaga! Można oddać jeden lub dwa głosy – pierwszy na wybrany projekt powiatowy i drugi na projekt subregionalny, np. Duży koncert w małych gminach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here