Brama Zamkowa będzie jak nowa

0

Firma Materia z Górek wygrała przetarg na remont budynku Bramy Zamkowej w Głogówek. Był to jedyny podmiot, który złożył ofertę w ogłoszonym przez Gminę Głogówek zamówieniu, już trzecim na to zadanie. Firma wykona inwestycję za 249,5 tys. zł.

Brama Zamkowa na archiwalnej fotografii (archiwum redakcji)

Głogówecki zabytek jest jedyną zachowaną bramą miejską na ziemi prudnickiej i jedną z nielicznych na Śląsku. W Prudniku i Białej uchowały się tylko przybramne wieże. Dlaczego? Wąskie bramy miejskie utrudniały ruch wozów i pieszych, stąd likwidowano je ze względów praktycznych. Warto dodać, że utrzymywały się one jeszcze na początku XIX w., ale już nie ze względów obronnych, a podatkowych. Nieco myląca nazwa bramy w Głogówku – Zamkowa, wynika z bezpośredniego sąsiedztwa rezydencji Oppersdorffów, ale nie miała ona z nią nic wspólnego.

Brama Zamkowa w Głogówku (mat. projektowe – Urząd Miejski w Głogówku)

Co zrobią?

Inwestycja remontowa obejmie wykonanie izolacji poziomej i pionowej budynku, wymianę stolarki okiennej i renowację tynków zewnętrznych. Obiekt uzyska wygląd podobny do tego, jaki posiadał pierwotnie. Jednolite malowanie elewacji zastąpione zostanie pionowymi pasami, charakterystycznymi dla (…)


Artykuł w całości opublikowany został w „Tygodniku Prudnickim” (nr 13 – 28.03.2018), dostępnym w formie papierowej jak i e-wydania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here