Uczniowie ZSR w Prudniku na targach w Berlinie

0

Uczniowie ZSR w Prudniku wspólnie z kolegami z ZSE w Nysie w dniach 9-10 marca odwiedzili największe na świecie targi turystyczne w Berlinie. Ich przeżycia opisuje nauczyciel przedmiotów hotelarskich i kierownik wycieczki Aleksandra Maroszek.

Aleksandra MAROSZEK


Uczestnikami wyjazdu była młodzież Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku, w dużej większości pierwsza klasa hotelarska. Celem wyjazdu było zwiedzenie ekspozycji targowej, największej giełdy turystycznej świata ITB 2018 w Berlinie – zapoznanie uczestników z kulturą, obyczajami i tradycją różnych państw świata, a także zwiedzanie najciekawszych miejsc stolicy Niemiec oraz kilkugodzinny pobyt na największej w Europie plaży tropikalnej. Na wyjazd udaliśmy się wspólnie z uczniami ZSE Nysa. Wyprawę rozpoczęliśmy od zbiórki 9 marca, o północy. Wyruszyliśmy do Nysy, aby zabrać stamtąd grupę hotelarzy i logistów z nyskiego Ekonomika. Zostaliśmy przywitani przez pilota – pana Michała i kierownik wycieczki Barbarę Maroszek, następnie został nam przedstawiony dokładny plan wycieczki, a potem już tylko zaproszono nas do głębokiego i kolorowego… snu aż do godziny 6:00 rano! O tej porze dotarliśmy do jednego z ciekawszych punktów wycieczki, a mianowicie na bajeczną „Tropical Island”.

Najpierw udaliśmy się do szatni przebrać się w stroje, a potem już na „gorące plaże”… Całe osiem godzin bawiliśmy się na wspaniałych zjeżdżalniach, w ciepłym „morzu”, Amazonii, rwącej rzece, pośród prawdziwych palm, dzikiej roślinności, świergotu ptaszków czy też odgłosów innej tropikalnej zwierzyny. Można było choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć, że tuż za oknem panuje zima, pada deszcz i jest ujemna temperatura. Po tych wszystkich przyjemnościach na wyspie czekała na nas kolejna rewelacja – pyszny obiad w tropikalnej restauracji. Te magiczne chwile zakończyły się o godzinie 14:00. Wtedy też ruszyliśmy w stronę Berlina na zwiedzanie najciekawszych obiektów stolicy Niemiec. Uczestnicy mieli możliwość podziwiania gmachu Parlamentu Niemiec – Reichstagu, następnie grupa spacerkiem przeszła pod Bramę Brandenburską. Ten nieodzowny punkt wszystkich wycieczek to symbol upadku i rozłamu Niemiec. Pod Bramą i Reichstagiem grupa zrobiła pamiątkowe zdjęcia. Odwiedziliśmy muzeum holokaustu, miejsce przebiegu Muru Berlińskiego – Check Point Charlie, przeszliśmy ulicą Unter den Linden podziwiając zabytki. Nie lada ciekawostką dla nas-hotelarzy był 5-gwiazdkowy hotel Raddison Blu, w którym winda ma postać ogromnego akwarium z pływającymi rybkami. Na koniec dnia, wieczorem udaliśmy się na Potsdamer Platz – Sony Center, następnie do galerii na zakupy. Pierwszy, długi i wyczerpujący dzień wycieczki minął niepostrzeżenie,, ale zanim minął… udaliśmy się do hotelu.

Po zakwaterowaniu w hotelu Plaza Inn wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek. Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy ok. godz. 6.30 okrutną pobudką z recepcji, potem było pyszne śniadanie w formie bufetu. Jedzenia było do wyboru, do koloru. O 8:00 wyjechaliśmy na Targi, jednak po drodze zwiedziliśmy jeszcze Galerię Europacenter, gdzie mieści się fantastyczny wodny zegar, a także Bebelplatz, największa katedra protestancka. No i wreszcie nastąpił długo oczekiwany przez nas wszystkich udział w targach ITB 2018: 170 tys. odwiedzających i ok. 11 tys. wystawców ze 180 krajów – liczby mówią same za siebie! W siedem godzin dookoła świata? Dlaczego nie? Nam się udało! Po dotarciu do centrum wystawienniczego rozpoczęło się zwiedzanie. Zgrupowane według kontynentów w 26 halach wystawienniczych państwa prezentowały charakterystyczne zakątki swoich regionów i zapraszały do odwiedzenia własnego kraju. Prezentacjom towarzyszyły pokazy ludowe, degustacje, śpiew i taniec tradycyjny. Odwiedzający mieli możliwość zaopatrzenia się w ulotki, foldery, prospekty reklamowe każdego z państw. Każde stoisko oferowało gadżety reklamowe w postaci długopisów, notatników, smyczy, kalendarzy, płyt CD, toreb ekologicznych, a także słodkich upominków. Można było zajrzeć co słychać w Izraelu i Jordanii, jak się miewa Afryka Północna, co w Europie piszczy. Przejście z jednej hali do drugiej, to jak prawdziwa podróż przez kontynenty. ITB Berlin to taka mini-podróż dookoła świata na własnych nogach. Pomimo tego, że zajmuje „jedyne” 160 tysięcy m2, może być bardzo męcząca. Duże wrażenie zrobiły na uczestnikach kraje nam odległe i dalekie, zwłaszcza afrykańskie, takie jak: Senegal, Zanzibar, RPA, Maroko czy Tanzania. Najbardziej egzotycznymi państwami okazały się wyspy leżące u wybrzeży Afryki: Mauritius, Reunion czy Madagaskar. Na targach można było spotkać najbardziej liczących się w branży touroperatorów, przewoźników, hotelarzy, podróżników, a także tłumy turystów. ITB to optymalna platforma do przedstawienia oferty, a tym samym do rozwoju turystyki. Jednak dla nas te targi to także niepowtarzalna okazja do odwiedzenia całego świata w kilka godzin, od Albanii po Zimbabwe, poruszając się w obrębie jednego budynku.

Na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB Berlin nie zabrakło też Polski. Polacy zapraszali gości zagranicznych do najbardziej charakterystycznych regionów naszego kraju. Można było odnaleźć górali, Kaszubów czy Ślązaków. Stolica naszego kraju też prezentowała swoje atrakcje turystyczne. Wśród wystawców można było obejrzeć także stanowisko promujące nasze województwo opolskie. Przy tak dużej liczbie wystawców zainteresowanie zwiedzających swoją ofertą wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu czego polskim wystawcom, także tym z Opolszczyzny, nie zabrakło. Pobyt na targach dostarczył wielu atrakcji i obfitował w różnorodność kultur. Każdy uczestnik mógł odnaleźć państwo swoich marzeń lub odwiedzić jeszcze raz zakątki, w których już był. Około godziny 17:00 pełni wrażeń oraz z plecakami wypełnionymi po brzegi „światowymi gadżetami” wyruszyliśmy w drogą powrotną do domu. Wyjazd zaliczamy do jak najbardziej udanych i niezapomnianych. Dzięki niemu mogliśmy nie tylko wiele zobaczyć i nauczyć się bo wycieczka miała charakter zawodoznawczy z elementami poznawczymi. Uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia najbardziej znanych i cenionych targów turystycznych w Europie. Dla niektórych to była pierwsza podróż poza granice naszego kraju. Do powtórzenia w przyszłym roku – ITB Berlin 2019 czeka na nas!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here