Śląskie rozprawianie

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W poniedziałek 12 marca w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego, przy ul. Prężyńskiej w Prudniku odbył się Trzeci Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej „Śląskie Rozprawianie”. 10 marca 2016 roku konkurs powiatowy w Prudniku zorganizowany został po raz pierwszy. Zaprezentowało się wówczas 41 uczniów ze szkół w Biedrzychowicach, Głogówku i Prudniku. W marcu 2017 roku było ich już 59, a wykonawcy ze swoimi opiekunami przybyli i z ośmiu szkół, z kolejnych miejscowości powiatu. W tym roku napłynęło 60 zgłoszeń, po raz pierwszy też wystąpiła grupa z Grabiny. Kolejna nowość, ze względu na liczbę uczestników, po raz pierwszy prezentacje odbywały się w trzech salach, w tym tradycyjnie w szkolnej izbie regionalnej w PCKP.

(fot. Małgorzata Weigt)

Dzieci i młodzież występując indywidualnie i w prezentacjach zespołowych w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjów (tu także z SOSW w Prudniku) oraz ponadgimnazjalnych nie tylko wspaniale zaprezentowali śląską gwarę, ale i stroje, obyczaje, historię lokalną. Wraz z dziećmi przybyli ich opiekunowie, którzy pięknie przygotowali uczniów do wystąpień, niekiedy w zdradzających wielkie talenty aktorskie scenkach kabaretowych. W jury zasiedli także znani regionaliści, językoznawcy, miłośnicy gwary.

Trzeci Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej otwarty został przez władze samorządu powiatowego: starostę prudnickiego Radosława Roszkowskiego, wicestarostę Janusza Sianę oraz dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku Wiesława Kopterskiego. Obecni byli także: opolski wicekurator oświaty Artur Zapała, naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Prudniku Anna Wojtczak oraz Piotr Bąk z biura Euroregionu Pradziad w Prudniku.

Konkurs zorganizowali: Małgorzata Weigt, Alina Nowak, Marzena Kantor-Synowczyńska, Wojciech Ziarko i Krzysztof Rybarczyk z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku. W czasie kilkugodzinnego spotkania uczestnicy mogli się posilić korzystając z poczęstunku przygotowanego przez Joanną Grzegocką i Agnieszkę Chudy z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Pyszne ciast dostarczyła cukiernia Renaty Kimmel z Grabiny.

(fot. Grzegorz Weigt)

Więcej niedługo w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here