Prudnik awansował w systemie punktowania odznak PTTK

0

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) awansowało Prudnik do grupy najatrakcyjniejszych miejscowości województwa opolskiego.

Komisja Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie dostrzegła rosnącą atrakcyjność turystyczną Prudnika i trzykrotnie powiększyła liczbę punktów za zwiedzenie miasta przy zdobywaniu odznak turystyki pieszej, z 5 do 15.

(il. PTTK)

Odznaka Turystyki Pieszej to jedna z najstarszych i najbardziej uznanych, obok Górskiej Odznaki Turystycznej, odznak w systemie wyróżnień PTTK. Kolejne kategorie i stopnie zdobywa się za przejście określonej liczby kilometrów (na terenach nizinnych i wyżynnych z pewnymi wyjątkami), do tego dochodzą wycieczki wielodniowe, odwiedzenie określonej liczby regionów oraz zwiedzenie wybranych miejscowości. I tutaj PTTK wskazuje, jakie miejscowości są możliwe do zwiedzenia oraz ile za to otrzymuje się punktów. Im miasto atrakcyjniejsze, tym więcej jest punktów do zdobycia, stąd turyści preferują takie miejscowości, gdzie można ich uzbierać najwięcej.

Jeszcze na początku ubiegłego roku za zwiedzenie Prudnika można było otrzymać 5 punktów, podobnie jak za m.in. Białą, Krapkowice, Ujazd, Moszną, czy Głuchołazy. Teraz to się zmieniło i punktowanie Prudnika wzrosło trzykrotnie, dzięki czemu miasto wyrównało się z grupą miejscowości najwyżej ocenianych w województwie opolskim: Brzegiem, Nysą, Opolem i Paczkowem. Miejscowości za 10 punktów to: Byczyna, Góra Św. Anny, Namysłów, Otmuchów i nasz Głogówek.

Łącznie za zwiedzenie wszystkich miast powiatu prudnickiego można otrzymać aż 30 punktów.

Zmieniony w ubiegłym roku regulamin OTP wnosi też inne nowości. Odznakę – od kategorii popularnej – można już zdobywać w wieku od 6 lat. Szczegółowe opisy trasy nie muszą być już potwierdzane przez przodownika turystyki pieszej z uprawnieniami na dany teren. Potwierdzeniami z tras mogą być teraz nie tylko pieczątki, ale również zdjęcia, bilety wstępu, cegiełki, czy wydruki GPS. Innymi słowy działacze PTTK uprościli życie turystom zdobywającym odznaki oraz dostosowali się do nowych, popularnych form poświadczania swojej obecności w danym miejscu.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest jedną z największych organizacji o charakterze turystycznym w Polsce i zrzesza około 61 tysięcy osób.


Wykaz miejscowości punktowanych OTP w woj. opolskim (od 2017 r.):

  • 20 punktów: brak
  • 15 punktów: Brzeg, Nysa, Opole, Paczków, PRUDNIK
  • 10 punktów: Byczyna, GŁOGÓWEK, Góra Św. Anny, Namysłów, Otmuchów
  • 5 punktów: BIAŁA, Bierkowice koło Opola, Czarnowąsy, Głubczyce, Głuchołazy, Grodków, Kluczbork, Krapkowice, Krasiejów, Leśnica, MOSZNA, Niemodlin, Prószków, Strzelce Opolskie, Ujazd.

Artykuł ukazał się w „Wędrowcu” – dodatku turystycznym do „Tygodnika Prudnickiego” – wydanie z 28.02.2018 >>KUP E-WYDANIE GAZETY<<

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here