Prudnik kłania się Janowi

0
(fot Grzegorz Weigt)

Prudnik kłania się Janowi – ojciec Jan Góra OP w zbiorach rodzinnych. Tytuł wystawy w Muzeum Ziemi Prudnickiej nawiązuje do tytułu książki o.Góry: „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi”.

(fot. Grzegorz Weigt)

Ojciec Jan Góra w tej autobiograficznej książce wyrażał swój szacunek do rodzinnego miasta, w którym narodziło się jego powołanie zakonne. Dziś prudniczanie wyrażają swoje uznanie dla pochodzącego z Prudnika dominikanina. Wystawa z prudnickim muzeum pokazuje pamiątki po zmarłym zakonniku oraz fotografie ukazujące relacje między ojcem Janem Górą a papieżem św. Janem Pawłem II. Dodajmy, że to zdjęcia wykonane przez słynnego papieskiego reportera Arturo Mari. Spotkanie w Muzeum Ziemi Prudnickiej w czwartek 8 grudnia było okazją do porozmawiania o o.Janie. Wspominali jego bliscy, dwaj młodsi bracia: Roman i Stanisław oraz kuzyn Andrzej. Obecna była także kuzynka Jana Góry Helena. Z gośćmi rozmawiał Marcin Husak, spotkanie w którym udział wzięli także proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Prudniku ks. Stanisław Bogaczewicz oraz wiceburmistrz Prudnika Stanisław Hawron poprowadził dyrektor muzeum Wojciech Dominiak. W trakcie spotkania zapalony został z okazji 70. rocznicy urodzin Jana Góry, symboliczny znicz. Licznie zebrani prudniczanie obejrzeli także film „Mamy w nim ojca”, opowiadający o ostatnich momentach życia zakonnika oraz jego pożegnaniu.

(fot. Grzegorz Weigt)

Dzisiaj w piątek w kościele św. Michała Archanioła czuwanie w duchu Lednicy o godz. 19.15. w niedzielę o godz. 11.30 Msza św., której przewodniczył będzie bp opolski Andrzej Czaja. Po Mszy odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona ojcu Janowi Górze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here