Moszna wśród najciekawszych zamków Europy

0
(nationalgeographic.com)

Zamek w Mosznej wymieniony został wśród dziesięciu najciekawszych budowli tego typu w Europie.

Zestawienie przygotował prestiżowy portal National Geographic. W krótkim opisie można przeczytać, że dawna rezydencja rodziny Tiele-Wincklerów pierwotnie została zaprojektowana w stylu barokowym (XVII w.), ale później dobudowane skrzydła nadały mu wygląd Hogwartu. Po II wojnie światowej na zamku rezydowała Armia Radziecka, a obecnie są tam zbiory sztuki, odbywają się również koncerty muzyki kameralnej, a park jest popularnym miejscem rodzinnych pikników.

Obok Mosznej w rankingu pojawiły się zamki m.in. w Pradze (Hradczany), Bojnice na Słowacji, czy arabski alkazar w Segowii (Hiszpania).

ZOBACZ ZESTAWIENIE TOP 10 CASTLES OF EUROPE

Choć zestawienie National Gegraphic wynika z wybitnie subiektywnej oceny, to jednak ze względu na popularność pisma, z pewnością przysporzy zamkowi w Mosznej dodatkowej, międzynarodowej sławy.

Pisząc o zamku w Mosznej zawsze warto podkreślać, że stanowi on część dziedzictwa historycznego ziemi prudnickiej. Budowla w swojej obecnej formie powstała w czasach, kiedy miejscowość znajdowała się w powiecie prudnickim (wcześniej w okręgu głogóweckim). Tiele-Winklerowie sprawowali m.in. urząd starosty (landrata) prudnickiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here