Wspomnienie o dziadku: Albert Szyndzielorz

0

Albert Szyndzielorz – człowiek niestrudzony w odkrywaniu poszukiwaniu i archiwizowaniu wydarzeń, związanych z kulturą i historią regionu. Nie zdążył opublikować części zebranych materiałów, bo przyszła choroba…  W 2018 roku ukończyłby 80 lat.


Henryka MŁYNARSKA

Mieszkańcy Głogówka, członkowie opolskiego PTTK, ludzie kultury regionu prudnickiego, badacze skupieni wokół Prudnickiej Komisji Historycznej w Northeim, znawcy dziejów rodu Oppersdorffów, doceniają pracę wykonaną przez Alberta Szyndzielorza. Upamiętniony na wielu fotografiach, zapisany w kronikach Muzeum Regionalnego i głogóweckich publikacjach, prasie. Warto posłuchać  wywiadu, zarejestrowanego na archiwalnej taśmie filmu, zrobionego przez Stanisława Młynarskiego.

(fot. udostępniła H. Młynarska)

Albert Szendzielorz był także dziadkiem. O tym, że zasłużył sobie na pamięć, udowodnił jego wnuk Dawid Szyndzielorz – uczeń klasy IIc Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Króla Jana Kazimierza w Głogówku.

Dwa  miesiące temu w  Łubniańskim Ośrodku Kultury miało miejsce uroczyste wręczenie nagród laureatom XXIV Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”.


Ciąg dalszy przeczytasz w drukowanej wersji „Tygodnika Prudnickiego” lub jako e-wydanie całego numeru gazety (wydanie z 24.01.2018).


Albert Szyndzielorz publikował również na łamach „Tygodnika Prudnickiego” oraz w rocznikach „Ziemi Prudnickiej”. Wydania roczników dostępne są w redakcji „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here