Młode pokolenie: Patriotyzm to dzielenie się polskością

0

Szymon Adamów jest uczniem maturalnej klasy o profilu mundurowym II LO w Prudniku. Dla niego mundur to pasja, którą realizuje nie tylko w szkole ale również w formacji OSP. Ostatnio odkrył w sobie talent poetycki doceniony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Oto, co mówi o swoich zainteresowaniach w rozmowie z Grażyną Jaślar, redagującą szkolną stronę internetową ZSR.


Rozmawia Grażyna JAŚLAR

 Szymon, zostałeś ostatnio wyróżniony w konkursie „Fraszka na Niepodległość” organizowanym przez MON i fundację Towarzystwo Projektów Edukacyjnych. Jak do tego doszło?

– Wiele zawdzięczam mojej polonistce pani Elżbiecie Zapale. Napisanie fraszki niepodległościowej było naszym zadaniem domowym na wyznaczony termin. Oczywiście każda fraszka była oceniana. Pisząc utwór chciałem podkreślić że jesteśmy narodem, który się nie poddaje. Przez 123 lata zaborcy nie borykali się z nami jako z sąsiednim państwem, tylko jako obywatelami nowo podbitych ziem. Pokazaliśmy w kilku powstaniach że nie będzie nami łatwo rządzić, co w końcu wykorzystaliśmy podczas I Wojny Światowej. Bardzo chciałem zaznaczyć że jeżeli dąży się do jakiegoś konkretnego celu, to pomimo wielu przeszkód, cel ten można osiągnąć. Samo zdobycie wyróżnienia w finale było dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Nie spodziewałbym się że moja fraszka, może zostać doceniona przez jury aż w Warszawie! Czytając fraszki kolegów i koleżanek z klasy nie zobaczyłem różnicy w jakości między moją pracą a ich.

 – Jesteś w klasie mundurowej. Co dla Ciebie oznacza słowo „patriotyzm”?

– Dla mnie patriotyzm oznacza przyznawanie się do (…)


Ciąg dalszy przeczytasz w drukowanej wersji „Tygodnika Prudnickiego” lub jako e-wydanie całego numeru gazety (wydanie z 24.01.2018).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here