Wpłacamy więcej do budżetów gmin

1

W gminach rosną dochody z podatku od osób fizycznych (PIT)

Według prognoz Ministerstwa Finansów udział w podatku dochodowym od osób fizycznych w 2018 roku w gminie Prudnik wyniesie 18,676 mln zł. To o 1,6 mln zł więcej, w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Wzrost w PIT planowany jest we wszystkich samorządach powiatu prudnickiego i gmin przyległych, choć nie wszędzie dynamika jest taka sama. Większe sumy wynikają z większych dochodów, jakie osiągają mieszkańcy z tytułu wynagrodzenia, czy prowadzonej działalności. Wyższa kwota podatku może być między innymi wynikiem wzrostu kwoty minimalnej pensji.


Przeczytaj również: Sprawdź, jak zadłużona jest Twoja gmina


Przy porównaniu polskich gmin widać (dość oczywistą) zależność udziału w podatku od miejscowej populacji. (…) Podatek od osób fizycznych płacą wszyscy obywatele, którzy uzyskali dochód, bądź w postaci wynagrodzenia, bądź w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Około 38 proc. tego podatku trafia do budżetu gminy, gdzie obywatel jest zameldowany.


Artykuł w pełnej wersji ukazał się w drukowanej wersji „Tygodnika Prudnickiego” oraz jako e-wydanie całego numeru gazety (wydanie z 17.01.2018).

(dane: Portal Samorządowy PAP, Ministerstwo Finansów)

1 KOMENTARZ

  1. Jak na kryzysowe miasto numer jeden w Polsce zupełnie przyzwoite dane. Czyżby z Prudnikiem nie było tak źle, jak niektórzy to namolnie usiłują w mainstreamie przedstawiać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here