Misterium o Bożym Narodzeniu w Niemysłowicach i gościnnie w Czyżowicach

0

Jasełka w Niemysłowicach i Czyżowicach.


Małgorzat SZEWCZUK

W niedzielę 7 stycznia w kościele parafialnym w Niemysłowicach dzieci i młodzież z sołectwa zaprezentowały jasełka. Świąteczny klimat powrócił, zabrzmiały radosne dźwięki w utworze „Świeć gwiazdeczko mała świeć”. Tegoroczna opowieść przeplatana była pozytywnymi i negatywnymi emocjami. Przedstawiono opowieść o narodzinach Mesjasza, który zbawić miał świat, lecz jego narodzinom towarzyszyło duże niebezpieczeństwo. Plan Heroda obfitował bowiem w nienawiść, intrygę oraz chęć zgładzenia nowo narodzonego Dzieciątka. Te wydarzenia zaprezentowane zostały w klimatycznej scenerii parafialnego kościoła.  Katechetka – Elżbieta Wróblewska wraz z wychowawcą świetlicowym – Małgorzatą Szewczuk zadbały o organizację i przygotowanie tegorocznych jasełek. I tak wspaniali aktorzy już w roli pastuszków przybyli na spotkanie ze Świętą Rodziną, której towarzyszyły zastępy anielskie. Nie zabrakło też Mędrców ze Wschodu. Rozkaz Heroda skierowany do dworzanina mającego wykonać jego polecenie zapadł w pamięci wielu osób. Rozgoryczony król powiedział: „Każę wymordować wszystkich noworodków, nie oszczędzę nawet i własnego syna, a wtedy na pewno ów królewicz zginie.” I tak groza ale i upadek Heroda ukazał najistotniejsze przesłanie tegorocznym jasełek. Oto małe i bezbronne dziecko jest Królem przed którym należy się ukłonić.

(fot. Radosław Krawczyk / udostępniła M. Szewczuk)

Miłość i wiara to wartości ważne w życiu. Natomiast nienawiść i chciwość potrafią zniszczyć człowieka. Motto opowieści wybrzmiało tym mocniej, gdy wszyscy klęcząc przed ubogim Jezusem wypowiedzieli słowa: „Oto Dzieciątko co leży na sianie jest naszym Bogiem, i Królem i Panem”. Życzeniami skierowanymi do Parafian przy łamaniu się opłatkiem były słowa kolędy: „Maleńki Jezu, przychodzisz zbawić świat , bo na nim ciągle tak wiele jeszcze zła… Maleńki Jezu zostań tu, zamieszkaj w każdym z nas, niech w naszych sercach żyje Bóg, na zawsze w każdy czas.”

Z tym przesłaniem udaliśmy się 14 stycznia do  parafian z Czyżowic. Odwiedziny w kościele filialnym to spore przeżycie dla dzieci i młodzieży. Co roku dodatkowe osoby angażują się w realizację występu i często to ich pierwsza wizyta w tym wiejskim kościółku. Nasza wspólnota parafialna zawsze serdecznie gości odwiedzających aktorów, co pomaga zarówno dzieciom jak i dorosłym odtwórcom jasełkowych ról. Parafianie i zaproszeni Goście zarówno w Niemysłowicach jak i Czyżowicach, gromkimi brawami podziękowali za wspaniałą inscenizację i wkład wniesiony w przygotowanie występu. W tegoroczne jasełka zaangażowało się  22 osoby. Ksiądz Proboszcz Janusz Dworzak ofiarował słodkie prezenty i skierował słowa uznania. Prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Niemysłowice „Bukowy Las” Magdalena Dobrzyniecka przekazała na ręce dzieci i dorosłych pamiątkowe dyplomy i podarunki, które nagradzały wysiłek i  doceniały talent.

Relacja fotograficzna dostępna jest na stronie internetowej niemysłowice.info.


Artykuł ukazał się w drukowanym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” z 17.01.2018. Gazeta dostępna jest również w formie e-wydania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here