Jesenik zaprasza polskich studentów na praktyki i staże w czeskich firmach

0

Rozwija się współpraca między miastem Jesenik a nyską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Czesi chcą zaproponować polskim studentom staże i praktyki w Jeseniku i okolicach, z kolei czescy maturzyści będą zachęcani do kontynuacji nauki na uczelni w Nysie.

Obie strony wzajemnie odwiedzają się i prezentują swoją ofertę i możliwości. Planowane są między innymi odwiedziny starostów czeskich gmin Jesenicka oraz właścicieli firm w nyskiej szkole.

– Zorganizujemy dla nich wyjazd do Nysy, aby zapoznać się z tamtejszą uczelnią – mówiła dla dziennika Dnes wiceburmistrz Jesenika Zdeňka Blišťanová. – Przedsiębiorcy z Jesenicka będą mogli ocenić możliwości wykorzystania polskich absolwentów na naszym rynku pracy.

Republika Czeska cierpi na brak rąk do pracy. To kraj z najniższym bezrobociem wśród krajów Unii Europejskiej. Według danych statystycznych z sierpnia 2017 r. stopa bezrobocia wynosiła w tym państwie 2,9%. Co ciekawe graniczące w powiatami prudnickim, nyskim i głubczyckim czeskie powiaty jesenicki i bruntalski uważane są za czeskie „zagłębia bezrobocia”. W Jeseniku stopa bezrobocia na początku ubiegłego roku wynosiła 6,5% (dla porównania – powiat prudnicki, XI 2017 – 9,3%). Młodzi Polacy z pogranicznych miejscowości są więc łakomym kąskiem dla czeskich firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here