Zmiany w prudnickim sądzie: Hejt, bo jest żoną burmistrza?

0
(fot. Damian Wicher)

W krótkim odstępie czasu nastąpiły zmiany na stanowiskach prezesa i dyrektora Sądu Rejonowego w Prudniku. W opolskich mediach zawrzało, gdy okazało się, że na drugim z wymienionych foteli zasiądzie żona burmistrza Nysy.

Jeszcze w grudniu ze stanowiska prezesa sądu odwołany został Herbert Staffa. Tego samego dnia z Ministerstwa Sprawiedliwości odwołania otrzymali również trzej inni prezesi lub wiceprezesi Sądów Rejonowych w województwie opolskim (Olesno, Kluczbork, Opole). Prezesem sądu w Prudniku została sędzia Loreta Juchniewicz, która dotychczas pracowała w miejscowym SR.

Ministerstwo na swojej stronie odwołanie uzasadniało: „analizą szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy, która wykazała w wielu przypadkach niską efektywność. Ze względu na potrzebę poprawy sprawności sądów dokonano zmian kadrowych”.

Kontrowersje wzbudził wybór na stanowisko dyrektora sądu w Prudniku (to osoba kierująca działalnością administracyjną sądu) Magdaleny Kolbiarz, żony burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza. Informację na ten temat 2 stycznia opublikowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dotychczas Magdalena Kolbiarz zajmowała stanowisko kierownika administracyjno-gospodarczego Carolinum w Nysie.

Dość jednoznacznie sprawę komentuje autor strony jawność.nysa.pl Tomasz Hankus, który sugeruje, że nowe stanowisko w jest wynikiem znajomości między burmistrzem Kolbiarzem a wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim: – Częste wyjazdy naszego Burmistrza do Ministerstwa Sprawiedliwości i na odwrót mogą być dopełnieniem tego, że jego żona została zatrudniona w placówce zarządzanej przez owe ministerstwo, a nie jak oficjalnie się podaje z uwagi na interes mieszkańców.

– Żona wzięła udział w konkursie ogłoszonym na to stanowisko, przez długie lata pracowała w jednej z najlepszych szkół w Nysie, ma odpowiednie kwalifikacje i kompetencje – komentował dla „Gazety Wyborczej” Kordian Kolbiarz. – W tym przypadku chodzi tylko o to, że jest to żona burmistrza, która jest zaskoczona falą hejtu, jaka się na nią wylała – dodał burmistrz Nysy.

Magdalena Kolbiarz obejmie nowe stanowisko 15 stycznia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here