Muśnięcie piórem

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W piątek 15 grudnia w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z okazji jubileuszu 40 lat pracy i twórczości Klubu Ludzi Piszących w Prudniku. Klub powstał w 1977 roku w dawnym MGOK-u mieszczącym się w kamieniczkach przy Placu Zamkowym w Prudniku. W roku 1990 trafił do ośrodka kultury przy ul. Mickiewicza. Dzisiaj działa w Pałacu Fränkla.

(fot. Grzegorz Weigt)

40 lat to wiele nazwisk, także osób, które już odeszły (były bardzo często wspominane podczas jubileuszowego spotkania), bardzo wiele spotkań poetyckich, warsztatów, plenerów, wydanych wspólnych i indywidualnych tomików. Kawał pięknej historii Prudnika. I nie tylko Prudnika, bo z klubem związanych jest wiele osób z innych miejscowości, z Białej, Gostomi, Nysy, Głuchołaz. Dlatego nic dziwnego, że jubileusz zgromadził w Prudnickim Ośrodku Kultury bardzo wiele osób – poetów, ich przyjaciół, miłośników literatury.

(fot. Grzegorz Weigt)

Spotkanie odbyło się w sali kameralnej POK-u, warto przypomnieć, że od miesiąca noszącej imię Dr Danieli Długosz-Pency. 15 listopada odbył się w Pałacu Fränkla benefis prudnickiej poetki z okazji jej jubileuszy (twórczych i życiowych). Teraz starosta prudnicki Radosław Roszkowski „nadrobił zaległość” i ofiarował jubilatce specjalne pióro (do pisania wierszy), które obiecał w listopadzie. Podczas piątkowego spotkania starosta wręczył także Różę Pogranicza za osiągnięcia w dziedzinie kultury dla państwa Teresy i Witolda Hreczaniuków z Gostomi, którzy nie mogli być wcześniej obecni na Gali Róży Pogranicza. A trzeba przypomnieć, że Witold Hreczaniuk szefuje obecnie Klubowi Ludzi Piszących w Prudniku.

Kto jeszcze, oprócz wyżej wymienionych był obecny na spotkaniu? Nie sposób wymienić wszystkich, ale trzeba pamiętać o poetach działających w KLP. Byli na spotkaniu: Maria Białkowska, Edmund Działoszyński, Zofia Kulig, Anna Myszyńska, Piotr Myszyński, Małgorzata Ojrzyńska, Wojciech Ostrowski, Wojciech Ossoliński, ks. Manfred Słaboń, Jan Szczurek, Ryszard Ścibor, Stanisława Śliwińska, Bożena Tokar-Matkowska. A oprócz nich byli jeszcze: gwardian franciszkanów o.Wit Bołd, wicekurator oświaty z Opola Artur Zapała z żoną, szefowa Nauczycielskiego Klubu Literackiego z Opola Małgorzata Sobolewska, szefowa klubu literackiego z Nysy Renata Mangold, przyjaciel prudnickich poetów literat z Nysy Jerzy Stasiewicz, Mirosław Dąbrowski, szefowa Uniwersytetu Złotego Wieku „Pokolenia” w Prudniku Regina Sieradzka i jeszcze wiele, wiele innych osób.

(fot. Grzegorz Weigt)

Poeci czytali swoje wiersze z antologii poetyckiej wydanej na okazję jubileuszu Klubu Ludzi Piszących w Prudniku pt. „Muśnięcie piórem”. Czytali też wiersze tych, którzy byli nieobecni. To była piękna długa chwila refleksji. Krótko przedstawiona została historia klubu. Opowiadali o niej: dyrektor POK Ryszard Grajek, obecny szef klubu Witold Hreczaniuk i dawna szefowa Daniela Długosz-Penca. Dużą atrakcją był śpiew wokalistów Młodzieżowego Studia Piosenki POK przygotowanych przez niezawodnego Tomasza Kanasa. Wystąpili: Justyna Gawron i Kacper Dwojak. Ktoś ich jeszcze nie słyszał? Niemożliwe. Młodzi wokaliści zaśpiewali znane utwory w znakomitej interpretacji: „C`est la vie”, „Czas nas uczy pogody”, „Między ciszą a ciszą”, „Deszcz w Cisnej”. Balladę z gitarą („Piąta pora roku”) wykonał jako życzenia dla poetów Ryszard Grajek.

(fot. Grzegorz Weigt)

Było dużo życzeń, wzruszeń, był też okazały tort, jak na urodziny przystało. Wszystkiego najlepszego dla prudnickich poetów!

Więcej o jubileuszu Klubu Ludzi Piszących w Prudniku i almanachu poetyckim „Muśnięcie piórem” wkrótce w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here