Sprawdź jakość powietrza w Prudniku!

0
(fot. Jarosław Tomaszewicz)

Od kilku dni Starostwo Powiatowe w Prudniku prowadzi monitoring jakości powietrza w stolicy powiatu pozwalający na sprawdzenie danych on-line przez każdego zainteresowanego.

(http://infomet.nazwa.pl/meteo/prudnik/trends.htm)

Co prawda monitoring w powiecie (Prudnik i Głogówek) funkcjonował już od kilku lat, jednak nie dotyczył pomiaru pyłu zawieszonego, a wyniki na obecność niektórych związków chemicznych w powietrzu nie były sprawdzane w trybie „na żywo”.

Nowy czujnik zamontowany został na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Legionów i pozwala na sprawdzenie stopnia zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 i PM2,5 za pośrednictwem strony internetowej.

Na terenie powiatu prudnickiego istnieją dwa inne czujniki w systemie LookO2, których właścicielami są prywatne podmioty: w Prudniku i Głogówku. Mają one charakter mobilny i mogą być montowane w różnych miejscach, w tej chwili znajdują się w Prudniku przy ul. Klasztornej (Internet Serwis), w Głogówku przy ul. 3 Maja oraz dodatkowo przy schronisku na Biskupiej Kopie.

Jak wygląda porównanie pomiarów we wszystkich punktach? Przykład z godz. 16.00 – 12 listopada stężenia pyłu PM10 z ostatnich 24 godzin (w µg/m3):

  • Prudnik, ul. Legionów: 3 (bardzo dobra)
  • Prudnik, ul. Klasztorna: 86 (umiarkowana)
  • Głogówek, ul. 3 Maja: 251 (bardzo zła)
  • Biskupia Kopa, schronisko: 7 (bardzo dobra)

Wyniki pomiarów mogą zaskakiwać, ale to wynika z kilku czynników: umiejętności montażu, bliskości emiterów zanieczyszczeń, czy jakości urządzeń. Żadne z powyższych urządzeń nie wchodzi w skład krajowego systemu informacji o jakości powietrza i nie służy do ogłaszania ostrzeżeń dla mieszkańców. Najbliższe stacje pomiarowe państwowego systemu znajdują się w Opolu, Zdzieszowicach i Kędzierzynie-Koźlu.

INDEKS JAKOŚCI POWIETRZA 

Więcej o nowym czujniku powietrza w Prudniku napiszemy w najbliższym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here