Powstanie nowa dzielnica

2
(mat. Urząd Miejski w Karniowie)

Na pustych dotychczas działkach na terenie byłych koszar Armii Czerwonej w Karniowie (Krnov) dwie firmy deweloperskie zbudują nowy kwartał miejskiej zabudowy.

Aby zrealizować inwestycję w jak najpełniejszym zakresie, firma TGA kupiła miejskie działki w trzech z czterech ogłoszonych przetargów. W skład kompleksu wejdą: sześć budynków mieszkalnych, centrum handlowe, restauracje, plac zabaw i dom pomocy społecznej. W czterech budynkach mieszkalnych mają powstać 54 apartamenty o powierzchniach od 60 do 95 metrów kwadratowych. Połowa z nich przeznaczona zostanie na sprzedaż, a druga połowa na wynajem. Do każdego mieszkania przypisana będzie piwnica oraz miejsce parkingowe. Domy wyposażone będą w windy.

Czwartą część terenu kupiła niemiecka firma Mia Casa, która chce wybudować dwa budynki – domy opieki dla starszych osób, składające się z 46. małometrażowych mieszkań, w tym 10 dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Nowe domy mają być dostosowane gabarytami i architekturą do istniejącej zabudowy karniowskiego śródmieścia. Inwestycja ma być podzielona na kilka etapów i w całości zrealizowana w ciągu czterech lat. Gmina przed znalezieniem inwestora uzbroiła cały teren w niezbędną infrastrukturę. Było to o tyle łatwe, że działki do sprzedaży znajdowały się w ścisłym centrum miasta.

2 KOMENTARZE

  1. Z tą nazwą miasta Karniów to można darować . Jest przecież oficjalna nazwa Krnov co za problem pisać poprawnie tą nazwę miasta . To moja sugestia

  2. Z takiego samego powodu, jak lepiej pisać i mówić Praga, a nie Praha, Paryż, a nie Paris itd. Różnica jest tylko taka, że poprawna, polska nazwa miasta – Karniów, jest siłą rzeczy słabej znana, choć w polskiej literaturze funkcjonująca już od kilku stuleci. Ale nie jest źle. Nawet internetowe media powoli ją przyswajają. Są też określenia będące spolonizowaniem obecnej nazwy miasta: Krnow lub Krnów. Ale dlaczego iść na łatwiznę, skoro mamy taką piękną, staropolską nazwę? Polecam bogatą, polską, literaturę krajoznawczą, począwszy od Słownika geograficznego Królestwa Polskiego przez książki okresu międzywojnia, po publikacje powojenne.
    Z mediów internetowych warto zwrócić uwagę na wikipedię (polską): nazwa miasta Karniów, czy Google Maps. Jeszcze jedna ciekawostka, właściwie Karniów jest nazwą bardziej historyczną od Krnova, nawet w łacińskiej formie jest Carnovia. Współczesna sczechizowana nazwa Krnov zaistniała dopiero w XX w., tylko dlatego, że Czesi chcieli mieć bardziej czeską nazwę swojego miasta w odrodzonym państwie.
    Można zaznaczyć, że co z tego, skoro i tak ludzie mówią „Krnow”, niemniej jednak takim mediom jak Google, czy Wikipedia raczej nie można odmówić słabej popularności, więc nie byłbym taki pewien, czy Karniów odejdzie w zapomnienie. Wręcz odwrotnie, dzięki nim nazwa znów może być popularna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here