Uważaj, bo wyczyszczą ci konto!

1

Policja ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników banku

Ostatnio na terenie kraju pojawiła się nowa metoda oszustwa, dzięki której przestępcy przejmują dostęp do konta bankowego i środków na nim zgromadzonych. Drogą telefoniczną oszust przedstawia się jako konsultant banku i informuje o niepokojących transferach pieniężnych z konta ofiary. Aby zapobiec kradzieży pieniędzy fałszywy konsultant proponuje zablokowanie przelewów. W tym celu rozmówca jest proszony o podanie loginu, hasła do konta oraz kodu autoryzacyjnego SMS. Chwilę po przejęciu konta, pokrzywdzeni tracą nie tylko swoje oszczędności, ale również środki do życia.

Prudniccy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, że pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112

W załączeniu rozmowa z oszustem

Źródło: KPP Prudnik

1 KOMENTARZ

  1. Oszuści maja używanie, bo banki nie widzą potrzeby wprowadzenia ogólnie dostępnych spotów informujących o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej. Po drugie sami stworzyli taką możliwość poprzez kretyńskie wydzwanianie do klienta z „ważna” informacja dotycząca konta (np. terminie zbliżającej się raty) i rządają podania danych weryfikujących. Ciekawe, nie wiedzą do kogo dzwonią? Poza tym niby jak Kowalski ma potwierdzić, czy to konsultant do niego dzwoni, skoro banki tworzą centralne infolinie? I pani z lokalnego banku dzwoni z warszawskiego numeru. Co mi z tego, że się przedstawia? Jak niby mam zweryfikować konsultanta, ze jest przedstawicielem banku? Nie dziwota, że wiekszoßć świadomych użytkowników internetu blokuje w swoich telefonach telefony wszelkiej maści konsultantów banków i innych przedstawicieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here