Na wszelki wypadek, czyli jeśli będzie awaria reaktora

0
(fot. Wikipedia / Ben Fairless / CC BY 2.0)

W ostatnich tygodniach do rodziców dzieci uczęszczających do części placówek oświatowych gminy Prudnik dotarły kwestionariusze, w których wyrażali zgodę, lub nie, na podanie dziecku preparatu jodowego w sytuacji zagrożenia nadmiernym promieniowaniem.

Mając osobiste doświadczenia 1986 roku wiemy, że może to wynikać z powodu awarii reaktora elektrowni atomowej lub konfliktu zbrojnego.

W ubiegłym roku wojewoda opolski, opierając się na ustawie Prawo atomowe, wydał zarządzenie w sprawie dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem, a to skutkowało opracowaniem planów ich dystrybucji przez powiaty i gminy (dokumenty takie obowiązywały również w poprzednich latach). Podobne działania podejmowane są na terenie całego kraju. To właśnie w tych opracowaniach szczegółowo określono, gdzie są powiatowe i gminne miejsca dystrybucji tabletek, gdzie będą punkty ich wydawania, w jakich ilościach należy przyjmować preparaty w zależności od wieku oraz kto i za co personalnie jest odpowiedzialny.

Tabletki wydawane będą osobom w wieku do 18 lat, kobietom w ciąży oraz osobom dorosłym ze wskazaniem lekarskim. Ogółem w gminie Prudnik akcją jodową w sytuacji kryzysowej byłoby objętych około 5,4 tys. osób. Jako punkty wydawania tabletek wskazano przychodnie i szkoły, również te na terenie wiejskim. Plan dystrybucji obejmuje również wyrażenie pisemnej zgody przez rodzica lub prawnego opiekuna na przyjęcie jodku potasu. Stąd właśnie te dokumenty w placówkach oświatowych.

3 listopada na oficjalnym profilu Facebooka Gminy Prudnik magistrat dementował informacje o tym, że w szkołach pracownicy Urzędu Miejskiego mają podawać uczniom tabletki: „Nikt z pracowników urzędu nie chodzi po szkołach i nie rozdaje >do ręki< dzieciom żadnych tabletek ani innych preparatów, a osoba, która podaje nieprawdziwe informacje, nie ma podstawowej wiedzy na temat realizacji zadań wykonywanych przez szkoły.”

Planowane są spotkania w rodzicami w celu wyjaśnienia przyczyn wydawania druków zgody na podanie jodu. Najbliższe odbędzie się we wtorek 7 listopada w Zespole Szkół przy ul. Dąbrowskiego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here