I LO Prudnik: Naukowo na festiwalu

0
(fot. I LO Prudnik)

Współdziałanie buduje odpowiedni wzorzec do naśladowania przez młodych ludzi, dlatego w dniu 28 września 2017r. uczniowie klasy 1a z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Prudniku wzięli udział w Nyskim Festiwalu Nauki.

NFN jest imprezą o charakterze popularno-naukowym, organizowaną każdego roku w czasie ogłoszonego przez MNiSW Ogólnopolskiego Dnia Nauki. Skierowany jest do licealistów, którzy staną w przyszłości przed wyborem dotyczącym dalszego kształcenia i kontynuowania nauki na studiach wyższych. Do organizacji NFN włączone zostały wszystkie instytuty działające w PWSZ w Nysie. Przygotowania do festiwalu przebiegają w trzech etapach: całoroczne przygotowania, dzień festiwalu oraz działania pofestiwalowe. W oparciu o przygotowany program zorganizowano wykłady, projekcje multimedialne, pokazy badań laboratoryjnych, ćwiczenia, konkursy m.in.: „Czy drzemie w Tobie ekonomista?”, „Czy alokacja zasobów ma znaczenie?. Po teoretycznym wprowadzeniu i prezentacjach uczniowie sami mogli spróbować swoich sił i umiejętności przy wykonywaniu doświadczeń i ćwiczeń. Jednocześnie PWSZ położyła nacisk na budowanie postaw wśród młodych ludzi, służących wyzwoleniu chęci do poznawania, które mogą ukształtować młodego człowieka i jednocześnie stać się sensem jego życia. Taką ideą kieruje się uczelnia, a narzędziem do jej realizacji jest właśnie NFN.

NFN to przedsięwzięcie, podczas którego uczniowie poznali się wzajemnie i integrowali. Wypracowany w taki sposób klimat zbliżył zainteresowane strony i jest gwarancją dalszej współpracy na płaszczyźnie nauki, jej tworzenia i skutecznego stosowania. Festiwal to działania młodzieży szkół średnich, zachęconej i przekonanej do konieczności uczenia się i poznawania, zdobywania odpowiedniego wykształcenia, promowania swojej wiedzy i umiejętności wśród przedsiębiorców. Dzięki takiej postawie mogą liczyć na ich zainteresowanie, a w przyszłości na dobrą pracę.

Biorąc udział w takich przedsięwzięciach staramy się wskazać na użyteczność nauki i jej osiągnięć. Działanie to jest zgodne z ogólnopolską akcją promującą innowacyjność, badania, rozwój i przełożenie nauki na realne potrzeby rynku pracy. Realizując ten wyjazd edukacyjny kierowaliśmy się myślą Isokratesa mówiącą, że „Mądrość jest jedyną wartością, która nie dewaluuje się”.

Tomasz WÓJTOWICZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here