Tygodnik Prudnicki: Francuz chce nowego święta dla Polaków i pisze do prezydenta

0
(fot. Andrzej Dereń)

Mieszkający w Prudnik Francuz Guy Hemmler napisał do prezydenta Andrzeja Dudy list w sprawie ustanowienia nowego dnia wolnego. I dostał odpowiedź.

Guy Hemmler zwrócił uwagę na to, że przynajmniej w dziesięciu krajach Europy Zachodniej święto Wniebowstąpienia Pańskiego, zwanego w krajach niemieckojęzycznych Christi Himmelfahrt, a we Francji – L’Ascension, jest dniem wolnym od pracy (płatnym). Jego zdaniem tak samo powinno być w Polsce. Kraj nad Wisłą byłby pierwszym państwem byłego bloku wschodniego z takim właśnie dniem wolnym.

Wniebowstąpienie Pańskie obchodzone jest czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim, w czwartki. W Polsce, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dopuszczono przeniesienie święta na najbliższą niedzielę, w krajach, gdzie ten dzień nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i od 2004 roku obchodzony jest w VII Niedzielę Wielkanocną.

Hemmler otrzymał z Kancelarii Prezydenta odpowiedź, że (…)

Ciąg dalszy przeczytasz w papierowej wersji „Tygodnika Prudnickiego” lub jako e-wydanie całego numeru gazety (wydanie z 25.10.2017).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here