WIEM JAK SCHUDNĄĆ po czterdziestce!

0

Z wiekiem zmniejsza się podstawowa przemiana materii. To też wpływa na efekt i tempo naszego chudnięcia. Zazwyczaj jest to okres w życiu człowieka, w którym widzisz ze pomimo stosowania się do zasad prawidłowego żywienia Twoja waga nie spada a nawet wzrasta. Co się zmienia z wiekiem i jak sobie z tym radzić?

Uwzględnij przemianę materii

Szczupłą sylwetkę możesz mieć w każdym wieku, jednak zmienia się droga do jej osiągnięcia. Z upływem lat tempo przemiany materii zwalnia – nie można tego zmienić – jest to naturalny proces fizjologiczny. W wieku tym zapotrzebowanie energetyczne jest niższe. Nie dotyczy to jednak podaży witamin i składników mineralnych! W tym wypadku musisz pamiętać o ich zwiększeniu!
Odpowiednia podaży białka, składników mineralnych oraz witamin jest ważna dla odbudowy zużytych tkanek. Witaminy antyoksydacyjne C, E, BETAKAROTEN, oraz flawonoidy hamują procesy starzenia i zapobiegają chorobom nowotworowym.
W przypadku kobiet jest to czas w którym zachodzą duże zmiany w organizmie. U Pań wchodzących w okres menopauzy zmienia się ich gospodarka hormonalna. Zmniejsza się stężenie estrogenów, które mają działanie ochronne na układ krążenia. Wtedy też powinnyśmy pamiętać o wzbogaceniu diety w fitoestrogeny – są to organiczne związki zawarte w roślinach, które wykazują podobne działanie do estrogenów. Łagodzą one objawy występujące w okresie menopauzy takie jak: uderzenia gorąca, zaburzenia snu, napady płaczu, niepokój, stany depresyjne, zawroty i bóle głowy, nerwowość. Głównym źródłem tych związków jest soja. Nie dotyczy to jednak mężczyzn.
Na talerzu 40-latka nie powinno również zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w rybach, olejach roślinnych czy awokado. Dieta osoby po 40. roku życia powinna zawierać odpowiednie ilości białka, magnezu, cynku, witamin antyoksydacyjnych.
Nie poddawaj się gdy w tym wieku walczysz z nadmiarem kilogramów. Najważniejsze abyś nie eksperymentował z różnymi dietami, zwłaszcza głodówkami lub dietami jednoskładnikowymi, gdyż gwałtowne zmiany masy ciała przyczyniają się do wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.
Mimo iż przemianą materii jest zmniejszona – spadki są możliwe do osiągnięcia!

PORADNIA DIETETYCZNA

Rejestracja tel.: 570 – 057 – 005
Krapkowice, ul. 1 Maja 14
Więcej porad na www.lzejsi.pl

>>tekst sponsorowany<<

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here