Koszą, by ratować naturalne łąki

0
(fot. Andrzej Dereń)

Agencja Ochrony Przyrody i Krajobrazu Republiki Czeskiej (AOPAK ČR) przystąpiła do niecodziennego projektu, którego celem jest ochrona najwyższych partii Wysokiego Jesionika. Jej widocznym elementem są osoby z ręcznymi kosiarkami w okolicach Pradziada.

– Dawniej ponad poziomem lasów kosiło się wypasało bydło. Dzisiejsze kwieciste, górskie łąki zawdzięczają swój koloryt właśnie człowiekowi. Potem, wraz z zaprzestaniem wypasu łąki zaczęły zarastać – wyjaśnia w rozmowie z dziennikarzem lokalnego wydania gazety „Denik” Radek Štencl z AOPK ČR. Najbardziej ekspansywną rośliną okazały się jagody, które pokryły znaczne obszary dawnych łąk, nie dając szans innym roślinom. Problemem są również sarny, która obgryzając małe drzewa, głównie liściaste, utrudnia odnowę lasów.

W trakcie realizacji projektu odtworzonych ma być około 40 hektarów łąk alpejskich w Jesionikach. W tym celu w teren prowadzone jest systematyczne koszenie jagód, dając miejsce pod odnowę naturalnych łąk. Z kolei w lasach ma być posadzonych i ogrodzonych: 5950 jarząbów, 700 klonów i 450 jodeł. To pozwoli na odtworzenie naturalnego składu gatunkowego sudeckich lasów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here