Co będzie zrobione w parku

0
(mat. UM Prudnik)

Nowa roślinność, załatane alejki, monitoring, zacieniony plac zabaw – to tylko część z zakresu inwestycji, jaką gmina Prudnik za blisko 2,4 mln złotych wykona w Parku Miejskim.

W 2019 rok Park Miejski w Prudniku stanie się wielkim placem budowy. To właśnie wtedy przeprowadzone zostaną prace inwestycyjne realizowane przez gminę Prudnik w ramach etapu II projektu „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej”.

(mat, UM Prudnik)

Od Koziej Góry do parku

W drodze przetargu gmina wybrała już wykonawcę inwestycji – konsorcjum firm z Kędzierzyna-Koźla i Krapkowic. Wartość umowy opiewa na 2 379 432 złote. W ramach pierwszego etapu projektu prowadzone są prace na terenie Koziej Góry, a w przyszłym roku wzdłuż ul. Poniatowskiego (ścieżka pieszo-rowerowa) i w małym parku „Przy wodociągach”.

Zakres prac w parku jest szeroki i eliminuje część niedoskonałości „zielonych płuc miasta”. Bodaj największym minusem parku są ubogie walory przyrodnicze. Poza najstarszymi, okazałymi i niestety zapuszczonymi przez wieloletni brak pielęgnacji drzewami posadzonymi jeszcze w czasach niemieckich, obszar ten nie posiada żadnej cennej roślinności niskiej i średniej, która kolorystycznie ożywiałaby tę część miasta. Teraz to się zmieni. Krzewy i byliny mają być kwitnące i zimozielone o małych wymaganiach stanowiskowych. Od razu trzeba zaznaczyć, że będzie to długa walka z wandalizmem i też dorosłymi prudniczanami, którzy w biały dzień potrafią „pożyczyć” sadzonkę z niejednej rabatki w mieście.

Przy Pomniku 700-lecia Miasta Prudnika oraz obok altany posadzone zostaną rododendrony, mikrobiota syberyjska, jałowiec płożący, pigwowiec i róża rabatowa. Z kolei na zacieniających plac zabaw pergolach może rosnąć chmiel zwyczajny lub groszek pachnący. Całkowicie na nowo zaprojektowana zostanie roślinność po wschodniej stronie kortów tenisowych, likwidując przy okazji niewielką, dziką ścieżkę w narożu alejek.

(mat. UM Prudnik)

Przenośne oko „wielkiego brata”

Wymieniony zostanie żwir przy altanie, który miał być nawiązaniem do dawnej nawierzchni alejek w parku, tylko że pomylono drogowy tłuczeń z drobnym, ogrodowym żwirem. Odnowiony zostanie domek angielski przy kortach, a pergole zacienią część placu zabaw. Na pewno oczekiwanym społecznie rozwiązaniem będzie montaż monitoringu, oby takiego, dzięki któremu uda się zidentyfikować ewentualnych sprawców rozbojów i zniszczeń (kamery będzie można przenosić). Asfaltowe alejki zostaną wyrównane, a zniszczone betonowe krawężniki wymienione. W końcu załatwiony zostanie temat, miejmy nadzieję na stałe, „źródełka” przy pawilonie muzycznym. Projektanci dotychczasowej wersji nie przewidzieli, że basen z wodą w połączeniu z wysypanym wokół żwirem, to zaproszenie dla każdego dziecka, do rzucenia do „oczka” kamyczka i na nic zdawały się apele do rodziców, żeby pilnowali swoje maleństwa. Zasypywanie kamieniem basenu to jeszcze nie problem, bo co jakiś czas można byłoby go opróżnić, gorzej że mechanizm z wodą psuł się z tego powodu. Nowa inwestycja ma poprawić działanie źródełka, które w sezonie pozazimowym znów ma cieszyć otoczenie. Co więcej ujęcie wody otoczone zostanie roślinnością, dzięki czemu bardziej będzie udawało naturalne źródło.

Toaleta w zieleni

Wyremontowana zostanie również dawna, nieczynna toaleta z przeznaczeniem na cele informacyjne lub handlowe w sezonie (bez ogrzewania).

Zadbano też o detale, jak choćby zasłonięcie muru kortów tenisowych winobluszczem. „Ukryty” zostanie blaszany baraczek z toaletami przy placu zabaw. Przy ścianach obiektu postawione zostaną drewniane pergole, przy których posadzi się chmiel. Postawione zostaną tabliczki kierunkowe oraz informacyjne przy najciekawszych drzewach (tzw. elitarne) oraz miejscach pamiątkowych.


ZAKRES PRAC W PARKU MIEJSKIM

 • budowa i przebudowa oświetlenia alejek
 • kontynuacja istniejącej ścieżki rowerowej przy ul. Staszica i Wyszyńskiego
 • wymiana utwardzenia placu przy pawilonie muzycznym
 • uzupełnienie uszkodzeń nawierzchni alejek asfaltowych
 • nasadzenia roślinności niskiej
 • budowa dwóch pochylni dla niepełnosprawnych
 • montaż elementów zacieniających plac zabaw
 • doposażenie istniejącej siłowni zewnętrznej oraz budowa utwardzonego dojścia do siłowni
 • przestawienie istniejących ławek oraz ustawienie ławek dwupoziomowych
 • montaż tablic informacyjnych, regulaminowych i kierunkowych
 • remont budynku przy kortach tenisowych wraz z otoczeniem i ogrodzeniem
 • remont altanki z przystosowaniem do nowej funkcji
 • budowa dwóch torów do gry w bule
 • montaż monitoringu parku
 • lokalizacja kamienia pamiątkowego
 • montaż pergoli na istniejących toaletach publicznych

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here