Czesi zaczynają się uczyć polskiego, Polacy odwrotnie, stracili zainteresowanie czeskim

0
(fot. Andrzej Dereń)

Jak informuje portal iDnes.cz w nowym roku szkolny Szkoła Hotelarska i Akademia Biznesu w Jeseniku rozpoczęła naukę języka polskiego. To pierwsza szkoła w kraju ołomunieckim, która w programie ma naukę naszego języka, jako języka obcego.

Wyszyliśmy naprzeciwko oczekiwaniom przedsiębiorców i Izby Handlowej – powiedział dla iDnes.cz dyrektor szkoły Petr Procházka. – Lokalne firmy handlują i współpracują z Polakami i odczuwają, że Polacy stają się dla nich coraz ważniejsi.

Naukę języka polskiego wybrała cała pierwsza klasa Akademii Biznesu. W planach jest wprowadzenie języka również w Szkole Hotelarskiej. Szkoła w Jeseniku wspólnie z partnerską placówką w Opolu planują wymianę uczniów i wzajemną naukę języków.

Tymczasem po polskiej stronie granicy zainteresowanie nauką języka czeskiego, po okresie wzmożonego zainteresowania przed kilku lat, bardzo spadło. Jak ustalił Krzysztof Strauchmann z „Nowej Trybuny Opolskiej” w żadnej ze szkół ponadgimnazjalnych w przygranicznych powiatach województwa opolskiego nie uczy się języka czeskiego z braku zainteresowania i mimo tego, że są nauczyciele z przygotowaniem zawodowym. Kierunek bohemistyki zlikwidowano również w Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here