Arriva zgadza się na sprzedaż dworca, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła

0
(fot. Andrzej Dereń)

Burmistrz Prudnika i zarząd spółki Arriva Bus Transport uzgodnili możliwość kupna przez gminę działki z dworcem autobusowym przy ul. Kościuszki. To wstępny warunek umożliwiający powstanie tam nowoczesnego centrum przesiadkowego.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej (28 września) burmistrz Franciszek Fejdych przypomniał o wcześniejszych rozmowach z przedstawicielami Arrivy, m.in. na temat poprawy estetyki dworca oraz udostępnienia go wszystkim przewoźnikom, również tym konkurencyjnym dla spółki z Torunia. Gminie zależało na tym, by mieszkańcy mieli dostęp do usług różnych firm oferujących transport autobusowy w jednym miejscu, a nie tak jak jest to obecnie, na różnych przystankach na terenie miasta.

– Przypomnę również, że po rozmowach z PKP zrezygnowaliśmy z przejęcia dworca kolejowego ze względu na warunki  jakie zostały postawione gminie w związku z ewentualnym przejęciem tej nieruchomości – wyjaśniał burmistrz. Dodamy, że wcześniejsze propozycje zakładały powstanie centrum przesiadkowego właśnie przy ul. Dworcowej, łącznie z wykorzystaniem części istniejącego skweru.

Plany własnościowe dotyczące dworca przy ul. Kościuszki burmistrz ściśle wiąże ze staraniem się o środki zewnętrzne na budowę centrum przesiadkowego w ramach drugiego naboru projektów w 2017 roku na te właśnie zadania.

– Nabór uzależniony jest od powstania oszczędności na zakontraktowanych do tej pory zadaniach, ale ostatnie rozmowy z panem marszałkiem idą w tym kierunku, aby mimo wszystko taki nabór został przeprowadzony, ponieważ takie były uzgodnienia z samorządami na spotkaniu w subregionie południowym i wiemy, że co najmniej trzy samorządy oczekują na tego typu nabór – informował burmistrz.

Podczas rozmów w Warszawie z udziałem burmistrza i członków zarządu Arrivy uzgodniono dwa warianty rozwoju sytuacji:

– zawarcie jeszcze w tym roku umowy warunkowej kupna sprzedaży nieruchomości, uzależniającej transakcję od pozyskania przez gminę środków zewnętrznych na realizację projektu,

– nabycie nieruchomości bez umowy warunkowej z opcją płatności na 2 raty.

Na razie nie wiadomo, jaką cenę zaproponuje Arriva za swoją nieruchomość z dworcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here