Pierwsza wystawa Bakuły w Republice Czeskiej

0

Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na wystawę prac Hanny Bakuły, zorganizowaną we współpracy z Nardonim Pamatkowym Ustavem. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 października (czwartek) o godz. 17.00 w Wielkiej Galerii Białego Zamku Hradec nad Morawicą. Wystawę można oglądać do końca 2017 roku.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie Janusz Bilski. Swój udział w wernisażu potwierdziła Hanna Bakuła. Będzie zatem okazja do spotkania z autorką oraz rozmów kuluarowych. Dodać trzeba, że wystawa ta jest pierwszą wystawą tej znanej artystki w Republice Czeskiej.

Hanna Bakuła – malarka, pisarka i publicystka jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na wizytówce ma napisane „osoba kontrowersyjna” i za taką uchodzi. W 1981 roku zamieszkała na Manhattanie i pozostała w Stanach do 1989 roku. Zdobyła tam wiele prestiżowych nagród, projektowała kostiumy i scenografię do spektaklu Off-Broadway wyróżnioną przez „New York Timesa”. Jest również laureatką Festiwalu Malarzy Słowiańskich w Nowym Jorku. Rysowała portrety pastelą. Została nazwana przez krytyków „Witkacym w spódnicy”. W 1990 roku wróciła do Warszawy, gdzie rozpoczęła stałą współpracę z miesięcznikiem „Playboy”, do którego pisze felietony od 15 lat i „Urodą” do której pisała 10 lat. Współpracowała z „Dziennikiem Łódzkim”. W 1985 roku zaprojektowała kostiumy do Opery Carmen w warszawskiej Operze Narodowej.

Wydała 24 książki, z czego kilka z nich stało się bestsellerami. W 2007 roku ukazała się jednotomowa ulepszona wersja poradników astrologicznych. W 2008 roku byłą współautorką bestselleru Sekrety, a w 2009 ukazała się druga część Hani Bani pt. Królowa Samby.

Ostatnio artystka rysuje pastelowe pejzaże i maluje olejne obrazy związane z kartami tarota. Powróciła także do robienia swoich słynnych rzeźb ceramicznych. W 1997 roku ufundowała imienną Fundację Hanny Bakuły, a w roku 1999 powstał przy niej Klub Kobiet. Fundacja zajmuje się pomocą dzieciom z domów dziecka w Kielcach i na Gołotczyźnie. Co roku Fundacja organizuje Festiwal Muzyki Franciszka Schuberta z udziałem najwybitniejszych europejskich artystów. Mieszka w Wilanowie i bardzo dużo podróżuje. Głównie do Nowego Jorku, z którym nadal jest bardzo związana z wzajemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here