Żebyście doczekali tu do emerytury

0
(fot. Andrzej Dereń)

Polska rodzina z Kazachstanu zamieszkała w Korfantowie. W czwartek 21 września w obecności wojewody opolskiego Adriana Czubaka odbyło się symboliczne przywitanie rodziny w mieście i przekazanie kluczy do nowego mieszkania.

Trzyosobowa rodzina to 43-letni Igor Kovalchuk, jego małżonka Walentyna Lisowska oraz syn pani Walentyny – Vadim (17 lat). Wszyscy mieszkali do grudnia 2016 roku w 130-tysięcznym, przemysłowym mieście Kokszetau w północnym Kazachstanie, jednym z największych ośrodków Polaków w tym kraju (nasi rodacy mają tam swoją organizację i parafię katolicką). Kovalchuk był na wschodzie monterem i dźwigowym taboru kolejowego, a Walentyna pielęgniarką.

Gmina Korfantów sfinansowała remont i wyposażenie mieszkania dla repatriantów oraz pośredniczyła w zapewnieniu pracy. Igor Kovalchuk znalazł zatrudnienie na stanowisku robotniczym w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Korfantowie, a Walentyna Lisowska w Opolskim Centrum Rehabilitacji również w Korfantowie. Ze względu na odmienne uprawnienia pielęgniarskie w Polsce i Kazachstanie pani Walentyna nie może podjąć pracy w tym zawodzie w OCR. Z kolei Vadim rozpoczął naukę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzi w zawodzie technik energetyk.

Przed przyjazdem do Korfantowa rodzina przebywała w ośrodku adaptacyjnym w Pułtusku. W kwietniu odwiedzili miasto nad Ścinawą Niemodlińską i uznali, że chcieliby tu zamieszkać. Repatrianci przybyli do Korfantowa praktycznie z pustymi rękami.

– Ich cały dobytek zawarty był w kilku walizkach i torbach podręcznych – informuje urząd. Rodzina na czas remontu mieszkania przebywała w gminnym obiekcie przy stadionie miejskim.

– Jestem zwolennikiem ściągania naszych rodaków ze Wschodu – mówi burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik, przypominając że tym samym spełnia swoją obietnicę z programu wyborczego, o sprowadzeniu do gminy polskiej rodziny. – Myślimy już o kolejnych rodzinach. To jest oczywiście związane z finansami, bo to są jednak koszty dość spore i logistyczne również – zapowiadał burmistrz, dodając że gmina ma za sobą pierwszą procedurą sprowadzenia repatriantów i już wie, jak ją sprawnie przeprowadzić w przyszłości. Janusz Wójcik obiecał też pomoc – we współpracy z OCR – w uzupełnieniu dokumentacji pani Walentyny, by ta mogła podjąć pracę w swoim zawodzie.

– Bardzo dziękuję i gratuluję panu burmistrzowi i państwu (radnym), że wspólnym staraniem wpisujecie się na listę gmin wybitnych – mówił do uczestników uroczystego spotkania w Urzędzie Miejskim w Korfantowie wojewoda opolski Adrian Czubak. – Wybitnych, dlatego że myślicie nie tylko o swoich obywatelach, mieszkańcach swojej wspólnoty, ale też pamiętacie o naszych wspaniałych, patriotach, rodakach, którzy wiele przeszli, głównie pod kątem tęsknoty za ojczyzną.

Korfantowski magistrat zwracał uwagę na niełatwą drogę proceduralną związaną z osiedleniem repatriantów, sugerując by państwo ją uprościło, czy też stworzyło „kartę usługi” dla urzędów.

Proces repatriacji Polaków z byłych republik Związku Radzieckiego nie jest prosty i jednoznaczny. W poprzednich falach takich akcji zdarzały się sytuacje (także w powiecie prudnickim), kiedy rodziny po krótkim pobycie w gminie, która zdecydowała się na ich przyjęcie, wyjeżdżały dalej na Zachód lub w najlepszym przypadku do większego miasta. Dziś, gdy różnice między poziomem życia na Zachodzie i w Polsce ulegają dalszemu wyrównywaniu, a sytuacja na rynku pracy poprawiła się, incydenty takie powinny być rzadsze. Ważne, by rodzina w miarę możliwości od początku zamieszkania w Polsce była samowystarczalna (praca!) i czerpała radość z życia w nowym miejscu i nowych warunkach.

– Chciałbym, żebyście tu w Korfantowie do emerytury doczekali i żyli spokojnie w naszym pięknym miasteczku – życzył burmistrz Wójcik.

Po spotkaniu w urzędzie uczestnicy uroczystości przeszli do budynku przy ul. Parkowej, gdzie symbolicznie wręczono klucze do mieszkania nowym lokatorom. W spotkaniu obok wyżej wymienionych uczestniczyli również: zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Bartoszek-Dec, radni Rady Miejskiej z jej przewodniczącym Ryszardem Dusiem oraz dyrektor OCR Wojciech Machelski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here