Pogórze: Wieś ogródkami stoi

0
(fot. Odnowa Wsi Pogórze)
(fot. Odnowa Wsi Pogórze)

Wieś ma za sobą wiele ciekawych działań, projektów i nagród za osiągane efekty w sferze ekologii, przyrody i estetyki. Tym razem stawia na przydomowe ogródki.

Projekt firmuje Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Polsko Amerykańska Fundacja Wolności oraz Partnerstwo Bory Niemodlińskie. Ta ostatnia, Lokalna Grupa Działania, w programie „Działaj lokalnie – naturalnie” na wniosek zatytułowany „Wieś ogródkami stoi – przywracanie tradycji upraw przydomowych w Pogórzu”, przyznała grant (dokładne dofinansowanie: 5.954 zł), a do realizacji projektu (koszt całkowity: 9.369 zł) przystąpiło wnioskujące Stowarzyszenie Odnowy Wsi Pogórze wraz z jego sympatykami.

– Środowisko naturalne, to nasza mocna strona – mówi Marek Kasicz, przewodniczący Stowarzyszenia. Wspólnie z mieszkańcami wsi, realizujemy różne pomysły, które służą zachowaniu przyrody. Podczas jednego ze spotkań zauważyliśmy, że spoglądamy na Pogórze czasami trochę jak ludzie z zewnątrz: skupiamy się na dużych celach. Okazało się, że każdemu z nas brakuje bezpośredniego kontaktu z naturą, a zwłaszcza tym, co może nam dać nawet własne podwórko. Stwierdziliśmy, że zanika tradycja uprawiania ogródków przydomowych i aranżowania terenów  zielonych – zarówno prywatnych  jak i publicznych. Jedna z mieszkanek, mówiła o tym jak jej babcia spoglądając przez okno płakała widząc, że jej ogródek zastępuje kostka brukowa.

(fot. Odnowa Wsi Pogórze)

Powstał więc projekt. Zadania zostały rozdzielone. Pierwsze działania to warsztaty. Od sierpnia na temat jak urządzać ogródki i  jak je pielęgnować, najbliższe, jeszcze we wrześniu i w październiku poświęcone będą zagospodarowaniu przestrzeni publicznej.. Odbywają się spotkania, na których omawiane są kolejne etapy projektu. Ogłoszono dwie konkursowe akcje: „Widok z okna” (zagospodarowanie przestrzeni przed domem) i „Lokalna doniczka”. Specjalne doniczki oraz woreczki z ziemią i nasiona tradycyjnych ziół polskich  (m.in. ruta, rumianek, tymianek), otrzymało 80 gospodarstw (tyle jest w Pogórzu zamieszkałych domów). Podsumowanie obu konkursów w listopadzie.

(fot. Odnowa Wsi Pogórze)

Jednocześnie ogłoszony też został konkurs plastyczny dla dzieci, a najciekawsze prace wykorzystane zostaną w planowanym na zakończenie wydawnictwie. A w nim zalecenia i rady, również starszych mieszkańców na temat tradycyjnych i ginących zasad skutecznego ogrodnictwa. Integracyjne, wspólne działanie, to aranżacja i zagospodarowanie przestrzeni przy pomocy nasadzeń, przy wiatraku i obok świetlicy wiejskiej. Już rodzą się pomysły, a pierwsze działania uzależnione są od zakończenia remontu drogi powiatowej. Wtedy też planowane jest zagospodarowanie wokół kapliczki.. Na koniec oczywiście jesienny festyn, podsumowujący cały projekt, konkursy i efekty.

Najcenniejsze i w poprzednich projektach i w tym – jak mówi Marek Kasicz – jest zaangażowanie ludzi młodych: uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i pracujących i ich umiejętność nawiązywania kontaktów i współdziałania ze starszymi mieszkańcami.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here