Uczcili pomordowanych

0
(ud. Małgorzata Szewczuk)

Uroczysta Eucharystia w intencji Polaków zamordowanych na Wschodzie przez nacjonalistów ukraińskich odbyła się 9 lipca o godz. 11.30 w kościele pw. Św. Anny w Niemysłowicach.

W homilii proboszcz parafii – ks. Janusz Dworzak nawiązał do wydarzeń historycznych, wskazał jak istotne jest przebaczenie w życiu człowieka i podziękował za obecność i modlitwę. Przyznał, iż dar modlitwy i kultywowanie pamięci jest ważne by ocalić od zapomnienia tak ważne wydarzenia związane z tożsamością lokalnej społeczności.

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Niemysłowice – „Bukowy Las” w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Ocalić od zapomnienia” otrzymało dotację z Gminy Prudnik na organizację uroczystości.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych w tym wicestarosta prudnicki – Krzysztof Barwieniec, burmistrz Prudnika – Franciszek Fejdych oraz radny powiatowy – Ryszard Kwiatkowski. Sołectwo Niemysłowice reprezentowała Sołtys – Lidia Wrońska. Obecna była także sołtys Czyżowic – Alicja Zawiślak. Kwiaty złożyli także przedstawiciele lokalnych organizacji: Magdalena Dobrzyniecka i Małgorzata Szewczuk – w imieniu Stowarzyszenia Odnowy Wsi Niemysłowice – „Bukowy Las”, zaś Teofila Kamińska i Ryszard Winiarski w imieniu Kółka Rolniczego z Niemysłowic. Jednostka Strzelecka 3070 Prudnik oddała hołd i zapewniła wartę przy pomniku. Ponadto symboliczny znicz pamięci ofiarował Edmund Działoszyński, który jest świadkiem wydarzeń ze Wschodu. Pan Edmund zaprezentował także wiersz związany z historycznymi wydarzeniami. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta Prudnickiego Ośrodka Kultury. Po Mszy św. zaproszeni Goście udali się na Plebanię na słodki poczęstunek. Fotograficzna relacja dostępna jest na stronie internetowej Niemysłowic.

Małgorzata Szewczuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here