Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego”już od środy (12 lipca) do kupienia!

0

Już od środy 12 lipca w kioskach nowy „Tygodnik” (nr 28/2017), a w nim między innymi:

– Małgorzata Skowronek została zwolniona ze stanowiska kierownika Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. To pokłosie afery wokół księgozbioru Harry`ego Thürka, niemieckiego pisarza związanego z ziemią prudnicką. Kilka tygodni temu na jaw wyszło, że w zasobach prudnickiej biblioteki brakuje setek woluminów podarowanych placówce przez rodzinę zmarłego twórcy.

– W szpitalu praca wre. W Prudnickim Centrum Medycznym prowadzone są inwestycje mające na celu poprawę jakości świadczonych usług.

– Dni Prudnika. Święto miasta to najbardziej widowiskowa część w postaci koncertu gwiazd, o którym piszemy w „Tygodniku Prudnickim”, ale także kilka innych imprez, które miały miejsce w minionym tygodniu. Odbył się koncert pieśni i muzyki religijnej (wystąpił m.in. prudnicki zespół „Na Chwilę”), dzień historyczny ze spacerem po Parku Miejskim (z przewodnikiem Marcinem Husakiem), prelekcja Piotra Kulczyka na temat historii prudnickich koszar.

– Groźny wypadek w Rudziczce. Mężczyzna obsługujący szlifierkę kątową stracił kontrolę nad urządzeniem, w efekcie odniósł rany przedramienia, szyi i głowy. Interweniowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

– Nie dość, że pijany, to jeszcze bezczelny. Do wypadku drogowego z udziałem kierującego motocyklem nietrzeźwego mężczyzny doszło na drodze Łąka Prudnicka – Prudnik.

– XXVI Konkurs recytatorski wierszy Josepha von Eichendorffa. 27 maja w Prudnickim Ośrodku Kultury już po raz 26 odbył się konkurs recytacji wierszy poety Josepha von Eichendorffa, współorganizowany przez Prudnickie Koło Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim i POK.

– Jest szansa na remont linii kolejowej. PKP Polskie Linie Kolejowe, czyli zarządca sieci kolejowej w naszym kraju, właśnie ogłosił przetarg na studium wykonalności remontu linii kolejowej Kędzierzyn-Koźle-Nysa-Legnica. To pierwszy, podstawowy krok otwierający możliwość remontu linii kolejowej biegnącej przez Prudnik.

– Dni Białej. W dniach 1-2 lipca mieszkańcy gminy Biała bawili się podczas tradycyjnego święta Białej. Nie było w tym roku fajerwerków, znanych gwiazd, był za to czas na zabawę i chwilę relaksu. Przy okazji prowadzona była zbiórka dla chorego Tymoteusza Gizy.

– Lato Kwiatów w Otmuchowie. Od 29 czerwca do 2 lipca w Otmuchowie odbyło się 45. jubileuszowe Lato Kwiatów. Rynek miasta, uliczki w centrum, zamek i jego okolice wypełnione były stoiskami z kwiatami, wystawami florystycznymi, straganami, prezentacjami rzemiosła artystycznego i sztuki. Można było kupić najróżniejsze odmiany roślin do mieszkania, domu i ogrodu, nadziałkę i na skwer. Trawiaste, iglaste, kwitnące wielobarwnymi kwiatami, owadożerne, itd. Drzewka, krzewy, kwiaty, kaktusy oraz akcesoria ogrodnicze. Ekspozycjom towarzyszą koncerty i występy estradowe.

– Trąba powietrzna nad Mochowem. Zrywało dachy, łamało drzewa – poniedziałkowa trąba powietrzna, która trwała zaledwie kilka minut, poczyniła spore szkody w Mochowie.

– Nowe zasady segregacji śmieci. Od 1 lipca, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 roku i uchwałą Rady Miejskiej w Prudniku z 25 maja tego roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące odpadów komunalnych. Zmiany mają bezpośredni związek z każdym gospodarstwem domowym.

– Pamiętają czasy cesarstwa. Wśród zbiorów muzealnych Izby Śląskiej w głogóweckim
gimnazjum, znajdują się eksponaty podarowane przez ludzi, którym zależy na tym, aby stare pamiątki cieszyły oczy zwiedzających, były świadectwem i wiedzą o minionych czasach.

– Wędkarstwo. Jakub Surmiak został wicemistrzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Wędkarskich „Izimek`2017” w kategorii U16.

– Z Koziołkiem Matołkiem z Prudnika w świat. Dzieci i młodzież z klas I-VI ze
Szkoły Podstawowej nr 3 w Prudniku wzięły udział w trzeciej już Nocy Bibliotek, pod hasłem „Czytanie porusza”.

– Gala mistrzów PG r 1 w Prudniku. Publiczne Gimnazjum nr 1 w Prudniku uhonorowało uczniów klas III, którzy opuszczają mury szkoły. Specjalnie dla nich zorganizowana została Gala Mistrzów, podczas której nagrodzeni zostali uczniowie wyróżniający się w nauce i sporcie.

– Jazzujący Prudnik. W naszym mieście od 2007 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, którego dyrektorem artystycznym jest Ryszard Czeczel. Sięgamy jednak do historii wcześniejszej, wspominamy prudnickich muzyków grających jazz wiele lat wcześniej.

– Wielka Woda. W lipcu mija 20 lat od powodzi, która dotknęła Śląsk, ucierpiały wówczas także miejscowości na ziemi prudnickiej. Zaczęło się już 6 lipca od alarmujących doniesień służb melioracyjnych. Wracamy do tych wspomnień w fotografiach.

– Na piasku i pod koszem. Dni Prudnika to także zawody sportowe. 18 par uczestniczyło w turnieju siatkówki plażowej na kąpielisku miejskim, a na „Orliku” (w związku z deszczem zawody dokończone na hali OSiR-u) rywalizowano w turnieju koszykówki ulicznej.

– Sokole oko Helbina. Kasper Helbin z Obuwnika Prudnik wywalczył dwa złote medale na 32. Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Żywcu.

– Lekkoatletyka. Zaledwie dwie z kilkudziesięciu placówek wystawiły swoje reprezentacje w Powiatowych Mistrzostwach Szkół Podstawowych w czwórboju lekkoatletycznym. To wstydliwa frekwencja.

– Karate. Dwanaście medali, w tym 1 złoty, 7 srebrnych i 4 brązowe zdobyli bialscy karatecy na Otwartych Mistrzostwach Opolszczyzny w Karate WKF w Prudniku.

– Totalna klapa w największych ośrodkach. Za nami czarny sezon dla męskich zespołów piłkarskich ze stolic gmin w powiecie prudnickim. Do niższych klas rozgrywkowych solidarnie spadły wszystkie ekipy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here